Wybór szkoły ponadgimnazjalne ponadpodstawowej, a w konsekwencji zawodu i odnalezienie się na rynku pracy jest dla gimnazjalisty/ósmoklasisty dużym wyzwaniem .

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas trzecich  gimnazjum i klasy ósmej szkoły podstawowej, realizując zadania Wewnatrzszkolnego Systemu Orientacji Zawodowej, mają możliwość  zapoznania się ze specyfiką niektórych  zawodów w miejscach pracy. Taka możliwość daje im nie tylko  pakiet informacji na temat danego zawodu, ale również  uczniowie zapoznają się z kryteriami przyjęć na dane stanowisko, niezbędnym wykształceniem, jakie należy posiadać, aby dany zawód móc wykonywać, sprawności fizycznej jaka jest niezbędna do wykonywania danych zawodów (szczególnie zawodów tzw. „służb mundurowych”) – konieczności zdania egzaminów nie tylko teoretycznych, ale i praktycznych, umiejętności komunikacji z klientem, petentem.

09.05.2019 roku uczniowie klasy VIII z doradcą zawodowym Izabelą Helińską  gościli w Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie. Pan Tomasz Zioła w profesjonalny  sposób  przybliżył specyfikę pracy strażaka – zapoznał młodzież ze sprzętem, na jakim strażacy pracują, z wielością zadań, jakie im podlegają, z kryteriami przyjęć do straży. Dużo uwagi poświęcił predyspozycjami,  jakie należy posiadać,  aby profesjonalnie wykonywać zawód –  sprawność fizyczna, odpowiedzialność, empatia,  odporność  fizyczna, jak i psychiczna, umiejętność pracy w zespole, dyspozycyjność. Młodzież miała okazję zapoznać się ze sprzętem, na jakim pracują strażacy, udzielając pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych,  poszukując osób, które znalazły się pod wodą oraz w wielu różnych zagrożeniach.  Młodzież została również zaproszona do pomieszczenia, z którego dowodzi się pracą straży – odbiera informacje o zdarzeniach oraz organizuje wyjazd do danego zdarzenia.

W imieniu młodzieży i własnym bardzo dziękujemy  za możliwość odwiedzenia Państwowej Straży Pożarnej, zapoznania się ze specyfiką pracy strażaka, co nas tylko utwierdziło w przekonaniu, iż jest to zawód, który cieszy się wysokim zaufaniem społecznym – a więc warto być STRAŻAKIEM.

Dnia 15. 05 2019 i 23. 05 2019 roku uczniowie naszej szkoły gościli w zakładzie pracy DIEHL Controls, pierwsza grupa z panią psycholog Aliną Wojtasiak –Drobiną, druga z panią Izabelą Helińską.. Od samego początku czuliśmy się jak prawdziwi pracownicy, przywitała nas ochrona zakładu, każdy z uczniów i opiekunów otrzymał identyfikator,  następnie po powitaniu przez panią Adriannę Maligłówkę ubraliśmy się  tak jak każdy pracownik.  Zwiedzając zakład pracy, na poszczególnych odcinkach oprowadzające nas panie   w bardzo przystępny sposób przedstawiały i omawiały, co na poszczególnych stanowiskach pracy się wykonuje. Były stanowiska pracy indywidualne, była praca na magazynie,  były stanowiska  zautomatyzowane, było również wiele pytań ze strony uczniów i opiekunów, na które uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi.

Wielkość zakładu,  specyfika pracy, kompetencja i profesjonalizm  osób, z którymi mieliśmy przyjemność spotkać się na terenie zakładu  spowodowała, iż nasza młodzież została wyposażona w praktyczną wiedzę, która to z pewnością wpłynie na wybór szkoły ponadgimnazjalnej/ponadpodstawowej.  W trakcie zwiedzania zakładu osoby oprowadzające zwracały uwagę nie tylko na kwalifikacje pracowników, ale na ich odpowiedzialność, rzetelność, dyscyplinę, dokładność oraz umiejętność pracy w zespole – cechy te są niezbędne  w większości miejsc pracy. Po zwiedzeniu zakładu pracy była możliwość podzielenia się wrażeniami i spostrzeżeniami oraz pogłębienia swojej wiedzy poprzez pytania, na które udzielono odpowiedzi. Pani Maligłówka przybliżyła nam historię zakładu DIEHL Controls, która to na rynku namysłowskim jest od 20 lat. W sposób profesjonalny zapoznała młodzież  z różnorodnością stanowisk pracy oraz z kwalifikacjami niezbędnymi do podejmowania się zadań na różnych stanowiskach oraz warunkami pracy i płacy. Zwróciła uwagę na pakiet socjalny pracowników i ich rodzin w gronie uczniów były osoby, których rodzice lub rodzina pracują w DIEHLU i z różnych form wsparcia korzystają, choćby pikniki rodzinne.

Z uwagi na atrakcyjną formę  zapoznania się ze specyfiką zakładu pracy (prelekcja, prezentacja, bezpośrednie zwiedzanie zakładu), profesjonalizm osób oprowadzających młodzież nasza młodzież spojrzała innym okiem na pracę w bardzo dużym zakładzie, gdzie wielość stanowisk i ich różnorodność powodowała wiele pytań, niektóre stanowiska wydawały się nudne, inne zaś bardzo odpowiedzialne.

W imieniu młodzieży oraz własnym serdecznie dziękujemy  za  interesujący dzień spędzony na terenie zakładu.

Z poważaniem Izabela Helińska

pedagog szkolny/ doradca zawodowy