W dniach 08 maja – 20 maja 2016 r.  jako dyrektor Gimnazjum Nr 1 im. Szarych Szeregów uczestniczyłem w kursie języka Obraz 005angielskiego w Dublinie. Kurs ten miał na celu doskonalenie umiejętności językowych, a w szczególności  konwersację i wymowę.

W zajęciach mojej grupy uczestniczyło 9 słuchaczy (4 osoby z Brazylii, 1 z Arabii Saudyjskiej, 1 z Korei Południowej, 1 z Turcji i 1 osoba z Wietnamu).

Niestety, tylko 2 osoby były nauczycielami (z Arabii Saudyjskiej i Turcji), co zawęziło ewentualne możliwości przyszłej współpracy między szkołami.

Mocną stroną kursu była różnorodność materiałów szkoleniowych oraz sposób prowadzenia zajęć przez wykładowców, których cechowały kreatywność i pełen profesjonalizm.

Niewątpliwym plusem kursu była możliwość skorzystania z wycieczek (w części opłacanych przez szkołę z Dublina), które pozwoliły na szersze poznanie życia, kultury i języka mieszkańców „Zielonej Wyspy”. Skorzystałem z wycieczki do Wexford – miejscowości położonej w miejscu, gdzie Morze Irlandzkie łączy się z Oceanem Atlantyckim. Piękne, szerokie piaszczyste plaże przypominały mi nasz piękny polski Bałtyk.  Odwiedziłem także jedną z najstarszych destylarni w Irlandii, a mianowicie Old Jameson.  Spacerowałem po najpopularniejszych ulicach Dublina: Grafton Street (najpopularniejszy deptak stolicy), Temple Bar (najbardziej rozrywkowa ulica miasta), Henry Street i O’Connell Street (najbardziej handlowe ulice Dublina). To wszystko pozwoliło mi na szersze spojrzenie na ten niewątpliwie inny, lecz bardzo ciekawy kraj.

W swojej dalszej pracy z pewnością wykorzystam zdobyte doświadczenia, umiejętności językowe i nawiązane znajomości z ludźmi z różnych zakątków świata. Mam nadzieję, że te dwa tygodnie zaowocują nawiązaniem współpracy przynajmniej z jedną ze szkół.

Ogromną zaletą kursu było zakwaterowanie u jednej z irlandzkich rodzin, co jeszcze bardziej pomogło w nauce języka angielskiego. Codzienny kontakt i rozmowy z rodziną wpłynęły na poprawę moich kompetencji językowo – komunikacyjnych.

Uważam, że programy unijne, które dają możliwość rozwoju zawodowego  i językowego nauczycieli są bezcenne, gdyż dzięki nim możemy doskonalić powyższe umiejętności,  jak również umiejętności organizacyjne i zarządcze.